Egy eleinte időszakosan, majd állandóan fellépő derékfájdalom ijesztő lehet minden ember számára. Ilyenkor joggal merül fel a kérdés, kihez érdemes fordulni a derékfájás vizsgálata céljából.
A gerinc fokozott elhasználása, például fizikai megterhelés vagy tartós ülőmunka során a gerinc alkotóelemei kopnak, más szóval degenerálódnak. A kopásos elváltozások idővel fájdalmat generálnak, melyet jelezhet a lumbágó megjelenése. Ahogy a folyamat halad előre, további kopással a fájdalmak erősödhetnek és állandósulhatnak is.
Már időszakosan, de rendszerint megjelenő lumbágó esetén is orvoshoz fordulás javasolt. Első körben a háziorvos adhat segítséget a fájdalmak csökkentésében és a további kivizsgálások megszervezésében. A háziorvos további specialistákhoz utalja a beteget.
A neurológus feladata
Az első specialista, akivel a beteg általában találkozik a neurológus, vagy magyarul ideggyógyász. Az ideggyógyász feladata, hogy részletes neurológiai vizsgálattal felmérje az esetleges idegrendszeri eltéréseket. Idegrendszeri károsodás gyanúja esetén CT vagy MR vizsgálatot szervez a páciensnek, hogy a panaszokat kiváltó okokra fény derülhessen. Amennyiben a teljes kivizsgálás során valamilyen gerincbetegség igazolódik, az ideggyógyász a megfelelő kezelés megállapítása céljából ideg vagy gerincsebészeti centrumba utalja a beteget.
Gerinc- vagy idegsebész feladata
A gerinc vagy idegsebész feladata, hogy a beteget újra megvizsgálva és a képalkotó felvételeket áttekintve döntsön arról, hogy a gerincbetegséget műtéti vagy nem műtéti úton szükséges kezelni. Amennyiben műtéti ellátás szükséges, a további teendők szervezését a sebész végzi. Ha nem műtéti ellátások (például gyógytorna, reumatológiai kezelés, stb.) javasolt, akkor a beteget a sebész a területileg illetékes reumatológiai osztályra utalja, ahol megtörténhetnek a szükséges fájdalomcsillapító kezelések.
Sebészeti ellátás
Olyan esetek (például izombénulásos tünetek, székelési vagy vizelési zavarok) is előfordulhatnak, hogy a beteget közvetlenül a legmagasabb szintű, sebészeti ellátó Intézetbe utalják. Ekkor a cél a tartós idegrendszeri károsodás megelőzése és a mielőbbi műtéti ellátás biztosítása.
Sokszor sajnos a betegek már késve, maradandó idegi károsodással jelentkeznek a sebészeti centrumban. Ezért is rendkívül fontos, hogy minden gerincbeteg tisztában legyen a betegsége természetével és annak tüneteivel.
További információ
Cikkeink többek között ebben is az olvasók segítségére lehetnek. Például porckorongsérv esetén az alábbi esetben sürgető műtéti ellátás szükséges:
Jó napot kívánok! A nevem Horváth Orsolya.Áprilisban kezdődött az én problémám. Akkor még elviselhető volt a fájdalom 3hét betegszabi után visszamentem dolgozni a 2.hét munka után elkezdtem sántítani majd röviddel utána annyira fájt a csípóm hogy űlni egyátalán nem tudok kisugárzik a bal lábamra a fájdalom ami már már elviselhetetlen, a cpmbom hátsó részére és a vádlimra.az orvosok fájdalomcsillapítót írtak fel ami ideig óráig enyhíti a fájdalmat de aztán kezdődik előről az egész. Szeretnék tanácsot kérni mi lehet ez, és milyen orvoshoz fordulhatnék. Köszönöm előre is válaszát!
Üdvözlöm, elképzelhető, hogy porckorongsérv okozza a problémákat. Végére kell járni a problémának, szívesen látom és kitaláljuk a megoldást. A drczigleczki.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál. Várom szeretettel.
Jó napot Nádpor Roland vagyok és az lenne a problémám hogy már több mint két hete fáj a derekam és kaptam rá gyogyszereket xiloxot és mydetont két hétig szedtem mindegyikből kétszer egy nap.Enyhűlt ugyan a fájdalom de nem múlt el és kisugárzik a jobb lábamra és az ágyékomra és a hasamalja enyhén megvan duzzadva. Legyen kedves segíteni hogy mi lehet a problémám és hova fordulhatok.
Kedves Roland!
Első körben egy neurológussal kellene felvenni a kapcsolatot, ő meg tudja csináltatni a szükséges vizsgálatokat, hogy van-e bármilyen gerinceredetű oka a fájdalmaknak.