gerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
KAPCSOLATgerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
KAPCSOLATNapjainkban egyre szélesebb körben használják a degeneratív (kopásos) gerincbetegségek (köztük például a porckorongsérvek) kezelésében a gerincnyújtó feladatokat vagy gerincnyújtó gyógyászati segédeszközöket.
Orvosi szempontból a gerincnyújtás szerepe alapvetően kettős. Kopásos gerincbetegségek esetén a gerinc megbomlott mechanikai stabilitása miatt a szervezet reflexszerűen a gerinc melletti izomzat feszítésével válaszol. A tartós feszített izomállapot idővel görcsös összehúzódást eredményez és fájdalmat generálhat. A gerincnyújtás segít az izomzatnak ellazulni, így idővel a görcsös fájdalom csökkenhet. A kopásos gerincelváltozások közé tartoznak azok az állapotok is, amikor az ideggyökök csontos kilépési csatornája eleve szűkebb vagy azt a bedomborodó porckorongsérv szűkíti be. Az ideggyökök nyomása a végtagokra kisugárzó fájdalmat generálhat. A gerincnyújtás ebben az esetben a csontos kilépési csatornákat tágítja, így az ideggyökök a nyomás alól felszabadulhatnak, és a fájdalmak csökkenhetnek.
A gerincnyújtó pad speciális kialakítású gyógyászati segédeszköz, melynek szerepe a gerinc alkotóelemeinek és a gerinc melletti izomzat nyújtásában van. A gerincnyújtó padok általában állítható magasságúak, a beteg háton fekvésben helyezkedik el az eszközön. A lábak és test rögzítése után fokozatosan lehet billeni a kívánt pozícióba, a feladat végpontján a lábak magasabb helyzetben vannak, mint a fej. A speciális helyzetben a gravitációs erőt és a test saját súlyát felhasználva nyúlnak a gerincoszlop alkotóelemei. A fejjel lefelé való helyzet miatt gyakran denevérpadnak is nevezik az eszközt, utalva a denevérek egyedi testhelyzetére.
A gerincnyújtó padok használatánál a legfontosabb szempont, hogy csak a megfelelő esetekben alkalmazzák a betegek. Alapos orvosi vizsgálat és a képalkotó felvételek (CT, MR) áttekintése alapján lehet csak ajánlani a gerincnyújtást, ugyanis bizonyos állapotok fennállása esetén még a fájdalmak fel is erősödhetnek.
A feladat végzése során nagyon óvatosan kell eljárni, kerülni kell a hirtelen mozdulatokat. A gerinc ilyen kifeszített állapotában egy-egy rossz mozdulat a gerincbetegség rosszabbodását is eredményezheti.
A gerinc óvása mellett a testi épségre is fokozottan figyelni kell, ugyanis a fejjel lefelé való helyzetben nagy lehet a sérülésveszély, a feladat megkezdése előtt a megfelelő rögzítést többször ellenőrizni kell.
Összefoglalva elmondható, hogy a pozitív hatások mellett a gerincnyújtó padok veszélyeket is hordoznak magukban, amelyek azonban kellő körültekintéssel kiküszöbölhetőek. A gerincnyújtó padok használata megkísérelhető és amennyiben a beteg jótékony hatásról számol be, tartósan is alkalmazhatóak. Kellemetlen érzések, a fájdalmak erősödése esetén a gerincnyújtás ellenjavallt a továbbiakban. Végezetül pedig fontos azt is figyelembe venni, hogy kopásos gerincbetegségek esetén a betegek által megélt fájdalmaknak általában több komponense van, melyek nem mindegyikére hatásos a gerincnyújtás, így többségében teljes gyógyulás sem érhető el a gerincnyújtó padokkal.
Tisztelt Dr.Czigléczki Szeretném használni a gerincnyújtó padot de tüdöemboliára vérhígitót szedek és olvastam hogy azzal nem ajánlott.2008-ban már volt nyakigerinc műtétem valami caige müanyagot be is helyeztek.De 1-1,5 éve a derekam fáj nagyon ami a térdemig kisugárzik.Mr vizsgálatokat orvosokat végigjártam műteni nem kell.De már nagyon fájdalmas az állás és járás is ezért szeretném használni a gerincnyújtó padot ha nem nagyon ajánlott legalább 45°-ban mert jó véleményeket olvastam róla.Véleményét és válaszát előre is köszönöm tisztelettel Kovács József
Kedves József!
Valóban ilyen társbetegség esetén nem ajánlott, panaszaira számos egyéb konzervatív kezelés szóba jöhet, köztük pl a célzott gyógytorna is. Inkább azok közül válasszon egészsége érdekében 🙂