gerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
KAPCSOLATgerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
KAPCSOLATA carpalis alagút szindróma gyakran előforduló elváltozás azoknál, akik a munkájuk során intenzíven használják a kezüket, és súlyosabb esetben műtéti beavatkozást igényelhet. Ilyen esetekben gyakran merül fel a kérdés: hány nap vagy hét az alagút szindróma utáni gyógyulási idő?
Korábban az alagút szindróma utáni gyógyulási idő viszonylag hosszú volt, mert egy invazív műtéti megoldás jelentette rá az egyetlen megoldást. Ma már olyan innovatív műtéti beavatkozás is rendelkezésre áll, ami után már másnap tornáztatható az érintett terület. De miről is van szó pontosan?
Röviden alagút szindrómának nevezzük, ha valamelyik perifériás ideg a lefutása mentén tartósan nyomás (kompresszió) alá kerül. A carpalis alagút szindróma, más néven a kéztőalagút-szindróma a csuklótájon alakul ki a tenyér felőli oldalon (angol megnevezése, CTS: carpal tunnel syndrome).
Maga a carpalis alagút a kéztőcsontok magasságában található csatorna, amelyet egyrészt a csontok, másrészt pedig egy rostos szalag (ligamentum carpi transversum) határol. A csatornában leggyakrabban a „nervus medianus” nevű ideg kerül nyomás alá és károsodik, ami fontos tenyeret beidegző érző idegeket és kézizmokat ellátó motoros idegeket is szállít.
Az alagút szindróma elsősorban foglalkozási ártalomként jelenik meg olyan pácienseknél, akik elsősorban a kezüket használják munkaeszközként, mint pl. a fizikai munkások, varrónők, sofőrök, irodai dolgozók stb).
Az alagút szindróma utáni gyógyulási idő kritikus fontosságú, ami meghatározza a munkához való visszatérést. A gyógyulási idő attól függ, hogy mennyire súlyos az elváltozás, azaz milyen mértékű az idegi kompresszió az érintett területen. Súlyos esetben a műtéti beavatkozás elkerülhetetlen, hogy a további idegi károsodás és fájdalom megelőzhető legyen. Alapvetően kétféle eljárás jöhet szóba: a hagyományos és az ultrahangvezérelt beavatkozás.
A műtéti megoldás a dekompressziós beavatkozások közé tartozik. Az eljárás során az ideg felszabadul a nyomás alól, de ehhez az ideget nyomó vastag szalagot át kell vágni. Az alagút szindróma utáni gyógyulási idő hossza a feltárás nagyságától függ.
A hagyományos műtét során 3-6 cm-es csuklótáji bemetszés után a sebész azonosítja az érintett szalagot a zsírréteg alatt, ami az alagút tetejét alkotja és a nyomást okozza. A szalag óvatos átmetszésével a „nervus medianus” ideg felszabadul a nyomás alól. Mivel a műtét során a bőr teljes rétege átmetszésre kerül, a gyógyulás is hosszabb, a műtéti terület pedig hegesedhet. Ezért a pácienseknek a műtét után 6 hétig szigorúan kímélni kell az érintett végtagot, hogy megelőzzék a kiterjedt hegesedést.
Nagyszerű innovatív lehetőségként kínálkozik a kéztő alagút szindróma műtéti kezelése ultrahangvezérléssel (CIKK HIV). Ebben az esetben a szalag átvágása nem kívülről, a bőrön keresztül történik, hanem belülről-alulról folyamatos ultrahang ellenőrzés mellett. A bemeneti nyílás mindössze 2-3 mm. A seb annyira apró, hogy varrni sem kell, a műtét után egyszerűen steril ragasztás és bekötözés történik.
Az eljárás előnye, hogy a belülről történő átvágás miatt külső nagy vágásra nincs szükség, így a műtétet követő hegesedés és az alagút szindróma utáni gyógyulási idő is minimális. A páciens már másnap tornáztathatja és 2 hét elteltével teljeskörűen használhatja a kezét. A gyógyulási folyamat fontos része az idegi regeneráció, mely idegekre ható vitaminokkal biztosítható (HIVATKOZÁS cziglab)
A kéztő alagút szindróma tünetei és kezelése
Ultrahangvezérelt carpalis alagút szindróma műtét
Amennyiben Ön az alagút szindróma tüneteit tapasztalja, rendszeresen zsibbad a tenyere vagy fáj a csuklója, ne habozzon, kérjen időpontot vizsgálatra.
Időpontkérés vizsgálatra, terápiára, konzultációra
Tisztelt Doktor Úr! Február 15.-én ligamentum carpi transversum átmetszésével a jobb n. medianust decomprimálták.Ennek már öt hete. A seb tökéletesen begyógyult, de a három új a hüvejk.a mutató és aközépső új szinte teljesen el van halva. Főleg este és éjszaka olyan görcsös fájdalmaim vannak, hogy szinte elviselhetetlen. A EMG lelet szerint a capralis alagút syndroma igen sújos fokú volt.Kerdezem? Helyén való ez a lassú gyógyulás.Nagyon szépen megköszönném ha válaszólna a kérdésemre.
Tisztelettel: Schmidt Géza egy aggódó beteg.