Milyen hosszú a gyógyulási idő egy alagút szindróma műtét után?

 

Milyen hosszú a gyógyulási idő egy alagút szindróma műtét után?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mennyi egy alagút szindróma után a gyógyulási idő. Fontos kérdés, hiszen az alagút szindróma megjelenhet foglalkozási ártalomként olyan betegek esetében, akik kezüket használják munkaeszközként (fizikai munkások, varrónők, sofőrök stb.), így a munkához való visszatérést a gyógyulási idő határozza meg.

Röviden alagút szindrómának nevezzük, ha valamelyik perifériás ideg a lefutása mentén tartósan nyomás (kompresszió) alá kerül. A carpalis alagút szindróma, más néven a kéztő alagút szindróma a csuklótájon alakul ki a tenyér felőli oldalon (angol megnevezése, CTS: carpal tunnel syndrome). Maga a carpalis alagút a kéztőcsontok magasságában egy csatorna, melyet egyrészt a csontok, másrészt pedig egy rostos szalag (ligamentum carpi transversum) határol. A csatornában leggyakrabban a „nervus medianus” nevű ideg kerül nyomás alá és károsodik, mely fontos tenyeret beidegző érző idegeket és kézizmokat ellátó motoros idegeket is szállít. Részletesen a betegségről itt olvashat:

A kéztő alagút, vagyis carpalis alagút szindróma tünetei, gyógyítása

 

Súlyos tünetek esetén műtéti kezelés jöhet szóba, hogy a további idegi károsodás és fájdalom megelőzhető legyen. A műtéti megoldás a dekompressziós beavatkozások közé tartozik, mivel az ideget a nyomás alól felszabadítják, vagyis az ideget nyomó vastag szalagot vágják át. A gyógyulási időt a feltárás nagysága határozza meg. A hagyományos műtét során 3 cm-es csuklótáji bemetszés után a sebész azonosítja a zsírréteg alatt a szalagot, mely az alagút tetejét alkotja és a nyomást okozza. A szalag óvatos átmetszésével a „nervus medianus” ideg felszabadul a nyomás alól. Mivel a műtét során a bőr teljes rétege átmetszésre kerül, így a gyógyulás is hosszabb, a műtéti terület hegesedhet. A betegnek a kezét 6 hétig szigorúan kímélni kell, hogy a kiterjedt hegesedést megelőzze.

Nagyszerű innovatív lehetőségként kínálkozik a kéztő alagút szindróma műtéti kezelése ultrahangvezérléssel (CIKK HIV), amikor a szalag átvágása nem kívülről a bőrön keresztül történik, hanem belülről-alulról folyamatos ultrahang ellenőrzés mellett.  A bemeneti nyílás összesen 2-3 mm. Az apró seb miatt varrni sem kell, egyszerűen steril ragasztás és bekötözés történik. Fontos kiemelni, hogy a belülről történő átvágás miatt külső nagy vágásra nincs szükség, így a műtétet követő hegesedés is minimális. A beteg a kezét másnap már tornáztathatja, 1 hét elteltével teljes körűen használhatja.

 

HagyományosUltrahangos
Műtét típusaegynaposegynapos
Vágás nagysága5-7 cm2-3 mm
SebzárásVarróanyaggalRagasztás
Hegesedés mértékeegyénileg változó, kiterjedt is lehetminimális
Műtét utáni megszorításokoperált kéz pihentetése (általában 4-6 hét)nincs, az operált kezet tornáztatni és használni kell

One comment

  1. Nagyon bedurvult az alagút szindromám. Felfigyeltem az ultrahangvezérelt műtét lehetőségére. Hol, mikor, mennyiért végeztethető el egy ilyen beavatkozás és mennyire vannak adatok a hosszútávú hatékonyság?

Szóljon hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük